Центральна бібліотека ім.Кропивницького


Історія створення КІЦ „КРАЙ”

Сьогодні на всьому пострадянському просторі вчені-соціологи спостерігають сплеск інтересу людей молодого віку до свого родоводу й у цілому до історії краю, у якому живуть.

В 1973 р. селище, засноване понад 600 років тому на території, заселеної людьми з незапам'ятних часів, стало частиною нового району (Корабельного) великого промислового міста Миколаєва. Може через цю вікову невідповідність і значну віддаленість, у літературі з історії Миколаєва про Корабельний район написано дуже небагато.

Ще в 90-ті роки бібліотека впритул зіштовхнулася із проблемою відсутності краєзнавчої літератури й розумінням того, що юнацтво Корабельного району не усвідомлює себе народженим на історично багатій землі й не знає, що за давніх часів поселення Вітовка (1232-1789 рр..) і Богоявленськ (1789-1938 рр..) були єдиним заселеним місцем на території сучасного Миколаєва. Є багато свідчень благодатності тутешньої землі і її цілющих джерел та цікавої історичної минувщини. Унікальність древнього Богоявленська помітив засновник Миколаєва князь Потьомкін. Звідси він почав керувати будівництвом нового міста Миколаєва. Тут будував палаци собі й своїм наближеним.

Спостерігаючи збільшення кількості незадоволених запитів на інформацію краєзнавчої тематики, відсутність філії краєзнавчого музею у віддаленому районі міста з населенням 90 тис., відсутність комплексного підходу до питань популяризації історії краю з боку культурно-освітніх організацій району, працівники бібліотеки відчули нагальну потребу у створенні краєзнавчо-інформаційного центру в Корабельному районі. Для цього почалося налагоджування контактів з корінними жителями, старожилами району, що народилися ще в Богоявленську, краєзнавцями, археологами, істориками, працівниками Обласного краєзнавчого музею та Обласного архіву. Більш як за 10 років цієї співпраці було напрацьовано і зібрано багато краєзнавчої інформації, яка наштовхнула нас на організацію постійно діючого краєзнавчо-інформаційного центру «КРАЙ» (Корабельний РАЙон). А повноцінній реалізації цієї мрії допомогла перемога бібліотечного проекту „В історію свою візьми нас, Корабельний край” в грантовому конкурсі проектів „Крокуй за обрій” Центру соціальних програм Об’єднаної компанії РУСАЛ в Україні.

Зручне місце розташування бібліотеки №18 та її інформаційний потенціал дозволив включити в зону свого обслуговування всі середні навчальні заклади Корабельного району (9 загальноосвітніх шкіл, економічний ліцей, гуманітарна гімназія, школа мистецтв, 3 ПТУ). І відкриття краєзнавчо-інформаційного центра «КРАЙ» у бібліотеці допоможе привернути увагу учнівської молоді і всього населення до історії краю.

Створивши КІЦ «КРАЙ», бібліотека робить свій внесок у діяльність з накопичення, систематизації й популяризації краєзнавчої інформації, а спільна робота старожилів і молодих волонтерів центру створить можливість розвитку спадковості поколінь, передачі духовних цінностей.

Ми сподіваємось на довгу творчу та плідну працю краєзнавчо-інформаційного центру „КРАЙ”.