«Знати його - радість, бути в колі друзів - гордість, бо кожна зустріч з ним збагачує», - так говорив  про Миколу Троянова журналіст Юрій Скиба.

16 грудня 2021 року культурна спільнота Миколаєва святкуватиме 100-річчя від дня народження видатного театрального діяча та почесного громадянина Миколаєва Миколи Олексійовича Троянова .

А напередодні цієї дати, 14 грудня,  Центральна міська бібліотека ім. М.Л.Кропивницького запросила городян, читачів та поціновувачів театрального мистецтва на презентацію книги «Николай Троянов. Пересказанная жизнь».

Для нас - українців він став легендарною особистістю, хоч народився в Росії, а перші успіхи на професійній сцені зробив у Грузії.

«Цей рік на Миколаївщині був оголошений роком Миколи Троянова. І ми раді, що змогли таким чином долучитися до цього дня. Також радіємо з того, що першими презентуємо широкому загалу цю книгу. Ідея про її написання народилася далеко за межами Миколаєва й України. Це й не дивно. Адже постать Миколи Троянова заслуговує на увагу театрознавців всього світу. Я особисто мала змогу спілкуватися з Миколою Олексійовичем, бачила його вистави. Це колосальна можливість торкнутися неймовірного досвіду Миколи Троянова. Знаєте, бувають люди, які світяться. Таким був Микола Олексійович Троянов», - говорить директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, заслужений журналіст України Інга Хоржевська.

Книга, створена до ювілею Миколи Олексійовича Троянова, вийшла друком наприкінці листопада. Її автор й упорядник театрознавець, театральний оглядач Олена Жатько.

«Ми з Миколою Олексійовичем були знайомі. Щоправда, не так довго, як більшість його учнів. Познайомилися ми наприкінці 2012 року. Ймовірно, я найменше право маю називатися його ученицею. Я не була зайнята у його виставах. Мені поталанило бути присутньою на декількох зустрічах Миколи Олексійовича   з акторами-аматорами. Втім, нас пов`язувало дещо інше. Про це я намагалася написати в книзі. Звичайно це література, театр. Той світ високого, дійсно ідеального мистецтва, який для мене відкрив Микола Олексійович. Мені здається, що краще за нього цього ніхто б не зробив. Тому, коли прийшов 2021 рік і разом з ним ювілей, сторіччя Миколи Олексійовича, стало очевидним, що вкрай необхідно підготувати щось суттєве аби зберегти пам`ять про цю унікальну людину.  Усі знають на скільки трепетно Микола Олексійович ставився до книжок. Книга в житті майстра – особлива категорія. Він їх порівнював з людьми, ставився до них з такою ж повагою. Ось так і народилася ідея про написання книги»,- зазначає авторка ідеї та упорядник книги.

Робота над виданням тривала протягом цього року. Перша зустріч Олени Жатько відбулась у Санкт-Петербурзі із Сергієм Рускіним. Він учень Миколи Олексійовича Троянова  – сьогодні ведучий актор Санкт-Петербурзького академічного театру комедії ім. Миколи Акімова. Це було у лютому. Весною Олена Жатько побувала з творчою експедицією на Батьківщині майстра. Згодом був цілий період спілкування з учнями. Повністю робота завершилась у вересні-жовтні.

«Така особистість, як Микола Троянов, потребує систематичного вивчення. Ймовірно, це зараз пролунає дуже голосно, але я як театрознавець можу оцінювати такі явища й особистостей, якою був Микола Олексійович. Його творчість потребує скрупульозного, постійного вивчення й уваги. Це стосується як театрознавців, так і краєзнавців і взагалі історії театру. Тому що аматорське мистецтво, аматорський театр на Миколаївщині та на півдні України одне з важливих явищ. Водночас маловивчених. І Микола Олексійович, який створив Народний театр у місті у 60-ті роки, це такий пласт для вивчення, який неможливо реалізувати однією книгою. Тому я сподіваюсь, що ця книга стане першою, але далеко не останньою», - ділиться сподіваннями авторка ідеї та упорядник видання Олена Жатько.

У книзі, яку 14 грудня презентували миколаївській громаді у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л.Кропивницького, докладно написано про роботу заслуженого артиста Грузинської РСР у Миколаївському російському театрі. Розміщена таблиця з переліком виконаних ним ролей. Вивченням творчого доробку Миколи Троянова у російській драмі Миколаєва займалася Марина Васильєва, актриса та  історик театру.

«Я не була ученицею Миколи Троянова. Проте, я постійно виходжу й працюю на тій сцені, де працював Микола Олексійович - талановита людина, заслужений артист Грузинської РСР. Я пишаюся тим, що працюю у тому театрі, де грали майстри такого рівня. Щаслива від того, що майже рік є частиною цього процесу – року Миколи Олексійовича Троянова. Значну частину часу займалися підготовкою цієї книги. Кожен з авторів зі свого боку. Мною, як викладачем акторської майстерності Миколаївського муніципального академічного коледжу, там була поставлена вистава за п`єсою митця «Миколаївська доля мічмана Даля». У Миколаївському академічному художньому російському драматичному театрі ми готуємо вечір пам`яті Миколи Олексійовича. Я дуже дякую усім, хто організовував заходи. І в першу чергу авторці ідеї та упорядникові книги Олені Жатько», - зазначає Марина Васильєва.

Микола Олексійович Троянов – геній зі своїми ідеями та стилем. Він був оригінальним в усьому – режисурі, драматургії, акторській майстерності. Але це було б не на стільки глибоко, якби він не був справжнім  миколаївцем, безмежно закоханим  в мальовничу красу нашого південного  краю, яку оспівував у власній драматургії. Микола Троянов - людина з великої літери – приклад служіння обраній справі життя.

Ще про подію дивись тут  і тут, в Фейсбуці

Відео події

 
     
 
© 2020-2022 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору