«Видання потрібне тим, хто живе зараз, важливе тим, хто став його героями та майбутнім поколінням»,- у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького презентували книгу Валерія Коби «Борщ з бичками: народна історія Вітовсько-Богоявленського краю».
10 років життя Валерій Коба присвятив підготовці й збору матеріалу для краєзнавчого видання обсягом 812 сторінок. Близько ста людей, таких самих закоханих у рідну Миколаївщину, Вітовсько-Богоявленський край, допомагали авторові у цьому процесі. Тому презентація книги «Борщ з бичками: народна історія Вітовсько-Богоявленського краю», яка відбулась у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького ввечері 18 лютого, визначна подія для всіх жителів Корабельного району обласного центру й поціновувачів історії Північного Причорномор'я.
«Сьогодні вже не можливо відокремлювати сам Богоявленськ і сучасний Корабельний район від Миколаєва. Це вже єдине ціле. Хоча на мапах історії ми можемо бачити самостійні одиниці. Головним акцентом моєї праці є те, що наша історія повинна нас навпаки об'єднувати, а не роз'єднувати”, - підкреслює Валерій Коба.
Весь цей час пліч-о-пліч з Валерієм Кобою йшла видавець Ірина Гудим. Вони разом створювали образ, побачили якою має стати краєзнавча енциклопедія. Співпрацею з унікальною особистістю, харизматичним дослідником історії Вітовсько-Богоявленського краю видавець дуже дорожить. Ірина Гудим говорить, що проєкту такого рівня протягом тридцяти п'яти років її діяльності не було.
«Робота була тривалою, складною й цікавою водночас. Тому що ми постійно знаходили щось нове. Валерій Борисович систематично додавав матеріал. І ми ще не завершили остаточно роботу. Вона триває», - зазначила Ірина Гудим.
«Борщ з бичками: народна історія Вітовсько-Богоявленського краю» Валерій Коба видавав власним коштом. Книга надрукована накладом у сто примірників. Згодом вона ввійшла до переліку книг, придбаних коштом міського бюджету в рамках програми «Культура» для Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького та її філій. Сьогодні вона доступна читачам трьох бібліотек – філій ЦМБ ім. М. Л. Кропивницького - №17, №18, №10 та безпосередньо користувачам читальної зали Центральної міської бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького.
Романтична, смачна назва книги це теж плід спільної роботи Валерія Коби з Іриною Гудим. Перш ніж на ній зупинитися, творчому тандему довелося відмовитися від десяти попередніх, робочих назв. Вмістити зміст 812 сторінок праці у три слова було доволі складно. Остаточний варіант, наголошують Валерій Коба та Ірина Гудим, зрозумілий героям та читачам.
«Іноді хочеться осягнути неосяжне. Хтось може сказати, мовляв, це ж про кулінарію. Своєю чергою я переконую, відкрийте і вас просто вже не відтягнеш. Ми такий «борщик зварили», який точно не залишить байдужим жодного читача. Це смачно і корисно. Це залишиться назавжди. Книга, яка потрібна тим, хто живе сьогодні. Видання важливе тим, хто є героями книги. І точно буде вкрай необхідним молодому поколінню», - акцентує Ірина Гудим.
Проєкт триває. Автор і видавець сьогодні працюють над другим, доповненим виданням. До нього буде включено історію декількох населених пунктів сучасного Вітовського району Миколаївської області. Валерій Коба розмірковує і над книгою, присвяченій Героям-визволителям часів Другої Світової війни. Вона задумана у співавторстві з краєзнавцем Миколою Пономаренком. В розробці й серія листівок історії Богоявленська.
«Усім, залюбленим в історію, хто розуміє її суть
бажаю обійнять Вікторію і завжди переможцем буть!
Нехай ні бурі, ані віруси не пошатнуть і не зламають,
нам допоможе всім Історія. Історики це добре знають!
Я їв бички, які в борщі і пив домашній квас.
Давно це було, у селі. Зізнаюсь щиро! КЛАС!
А у Валерія, у Коби історія жива.
Цікава, мудра і правдива, тут зайвого нема.
Нехай бички, які в борщу нам кожному смакують,
а нові книги від Гудим вражають і дивують!
/нотатки-візії педагога, поета, історика та журналіста Леоніда Ржепецького на полях рукопису книги Валерія Коби «Борщ з бичками: народна історія Вітовсько-Богоявленського краю».
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |