Шановні друзі! 

Пропонуємо вам познайомитися з книгами – лауреатами премій України 2019 року,  які представлені в фондах ЦБС для дорослих.

 

 

  Сидоренко, Т.  

Міжнародна літературна премія імені Миколи Гоголя «Тріумф»

Сидоренко, Т. Ольга, дружина Пікассо: повість / Тетяна Сидоренко. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018. – 160 с.

Повість «Ольга, дружина Пікассо» – перша в Україні художня книга про Ольгу Хохлову, балерину трупи Сергія Дяґілєва «Російський балет», та її сімейне життя з Пабло Пікассо, яке тривало 18 років. Окрім головних персонажів, у канву повісті відомої письменниці з Ніжина Тетяни Сидоренко вплетено складні й цікаві постаті найближчого мистецького оточення Пабло і Ольги – непересічних особистостей в історії світової культури ХХ століття – С. Дяґілєва, І. Стравинського, Ж. Кокто, А. Матісса, Г. Апполінера, Л. Араґона, М. Брака, Гертруди Стайн та інших. А вдало винайдена форма «есхатологічного інтерв’ю» надає повісті відчуття безпосереднього спілкування з головними персонажами твору.


  Забужко, О.  

Книга є кращою у номінації «Публіцистика, журналістика»

Забужко, О. «І знов я влізаю в танк...»: вибраті текти 2012-2016: статті, есе, інтерв’ю, спогади / Оксана Забужко. – Київ: Комора, 2016. – 416 с.

Нова збірка актуальної публіцистики відомої письменниці – це книга для тих, хто не уникає чесних відповідей на нагальні питання і переймається викликами, які ставить перед українцями сьогодення. Тут ідеться про химери «поневоленого розуму» та про нові маски й форми, яких набуває в епоху мас-медіа давня війна, про пошук героїв, про знакові постаті й тексти, а зрештою про те, як гідність і спротив нав’язаним правилам гри дають нову надію європейській цивілізації. Це ексклюзивний репортаж із гарячих точок інформаційного фронту, де триває боротьба з забуттям і байдужістю, які мало не коштували нам держави.


 

  Талан, С.  

Міжнародна літературно-мистецька премія імені Пантелеймона Куліша

Талан, С. Ракурс: роман / Світлана Талан. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 320 с.

Такі різні, але рівні перед війною, перед лихом герої однаково намагаються випросити у долі ще трохи щасливого життя. Якщо не для себе, то для наступних поколінь. Ця книга – про долі людей, чиє життя тепер матиме чіткі «до» і «після», про надії та втрати, про боротьбу й силу волі, про помилки, вічне шукання істини і непереборне бажання жити далі. Східна Україна, 2014 рік. Активістка Еліна не залишає Луганськ, вона виконує розвідувальні завдання. Але вона потрапляє під підозру… 


  Власенко, І.   

 

Державна премія імені Миколи Гоголя

Власенко, І. Чужі скарби: роман / Ірина Власенко. – Харків: Vivat, 2018. – 319 с.

Знайшовши на занедбаному горищі французького замку скарб, Анні Щербініна спершу вважає це подарунком долі. Здається, бляшанка з діамантами допоможе здійснити всі заповітні мрії й змінити сумне післявоєнне сирітське життя. Та дівчина й гадки не має, як вплине на її долю чужий скарб зі своєю трагічною історією. Українській парижанці доведеться перегорнути безліч важких сторінок у книзі життя, щоб зрештою повернутися на Батьківщину, віднайти себе справжню й істинні скарби.


 

   Доляк, Н.    

Доляк, Н. Шикарне життя у Вупперталі: роман-детектив / Наталія Доляк. – Київ: КМ-БУКС, 2017. – 368 с.

Молода українка Зоя їде до Німеччини по програмі о-пер (працевлаштування студентів в європейських сім’ях на термін до року). Родина, яка прийняла дівчину, – аристократи з міста Вупперталь. Для Зої таке шикарне життя – це щось не з реальності, а з фільмів. Оселя, де вона тепер житиме, нагадує невеличкий палац. Але… Не все так ідеально і просто… За першим несподіваним і нерозгаданим убивством хазяйки дому тягнеться ціла вервечка загадкових і незрозумілих душогубств. Над самою Зоєю та її вихованцем Куртом також нависає убивча небезпека, але все обертається врешті-решт на добре. І всю кримінальну інтригу розкриває не доблесна вуппертальська поліція, а проста студентка з України Зоя Кирпач.


   Литовченко, Т.  

 

Всеукраїнська літературна премія імені Василя Симоненка

Книга є кращою у номінації «За кращий художній твір»

Шкляр, В. Троща: роман / Василь Шкляр. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 417 с.

«Троща» – роман про УПА, про перемогу людини над обставинами і над собою. Сам автор каже, що книга написана для того, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом, і продовжують боротьбу, як і раніше.Для головного героя, вояка УПА, війна вже минула, проте боротьба не забулася. Та раптом він бачить на цвинтарі недавню могилу свого бойового товариша, і спогади наринають на нього з новою силою. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування й помста, свобода й неволя… Перед його очима знов розгортаються бої та тривають допити, постають обличчя різних людей, та ніяк не з’являється личина зрадника…


   Мастєрова, В.    

 

Літературна премія імені Леоніда Глібова

Книга є кращою у номінації «Проза»

Мастєрова, В. На тому боці: збірка / Валентина Мастєрова. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 224 с.

Автор – лауреат численних літературних премій Ця збірка сповнена глибиною й легкістю короткої прози. Здається, ніби кожен герой сів і написав про себе руками мисткині, відкрив душу. Дзвенить теплим словом родинний затишок, стугонить біль змарнованого життя, розливається м’який спогад про родичів, зринають давні перекази, легенди й спогади. Магічні події міцно вплетені в повсякдення сільського життя, як воно завжди ведеться на Поліссі. На перший погляд, розповіді містять лише події, але за кожним випадком – цілий оберемок переживань і тривожних роздумів. Їх не треба описувати словами – їх можна лише відчути, прочитавши збірку.


 
   Слабошпицький, М.    

Мистецька премія «Київ»

Книги є кращими у галузі літератури

Слабошпицький, М. Протирання дзеркала. Те, чого ви не прочитаєте в історії літератури. Про час і про людей: спогади / Михайло Слабошпицький. – Київ: Ярославів Вал, 2017. – 688 с.

Те, чого ви не прочитаєте в історії літератури: спогади… Цієї книжки могло б і не бути, якби не втручання лікаря. Втручання не медичне (хоч воно теж було), а втручання в літературну біографію автора зі словами: «Пишіть, аби вижити! Це буде найкраща реабілітація для Вас!». Цієї книжки могло б не бути, якби не аура людей, комічних і повчальних сюжетів, неймовірних деталей доби, які живуть у дзеркалі часу автора. Однак вона є, і описане в ній ви точно не знайдете в підручнику з української літератури. І саме для цього автор протирає дзеркало…


       

 

Слабошпицький, М. Тіні в дзеркалі. Те, чого ви не прочитаєте в історії літератури. Про час і про людей: спогади / Михайло Слабошпицький. – Київ : Ярославів Вал, 2018. – 736 с.

Коли людина пише спогади, вона не тільки аналізує те, що було, а й роздумує про те, чому це сталося і чи могло бути інакше. А також – про те, як це вплинуло на її життя чи життя ближніх. І настільки це спричинено соціально-політичним кліматом у суспільстві. Звичайно, ця книжка – не тільки «повторення пройденого», а й полеміка з різних приводів, а подекуди й відверта контроверзія в характеристиках конкретних дійових осіб на кону життя.


       

Всеукраїнський конкурс «Краща книга України»

Книга є кращою у номінації «Проза»

Мосендз, Л. Останній пророк / Леонід Мосендз ; упоряд., авт. післям. І. Дзюба. – Київ: Либідь, 2018. – 544 с.

Цей роман – гідний внесок напівзабутого українського письменника у світову «Бібліану». Це – своєрідна енциклопедія палестинського життя перед Христом, талановито й доскіпливо відтворена блискучим знавцем Біблії, як і суто історичних реалій та богословських трактатів. Унікальний щодо постаті головного героя – Івана Хрестителя – роман Леоніда Мосендза, власне, про становлення особистості юнака-вибранця, глибоко впевненого у своєму призначенні – стати Предтечею у найширшому сенсі цієї Божої місії. Перед читачем – завжди актуальне послання до тих народів, що, подібно до давніх юдсїв під римським пануванням, і дотепер шукають шляхів здобуття справжньої незалежності.


   Хавр, А.    

Книга є кращою у номінації «З глибини знань»

Хавр, А. А потім прийшов Цезар… / Алекса Хавр ; пер. О. Кожушко. – Харків: Фабула, 2019. – 192 с.

Давній Рим… Залізна хода легіонів, довга низка богоподібних імператорів, наймогутніша держава минувшини… Звідки все це? Невже крихітному містечку, яке виникло у VIII ст. до н. е. на берегах Тибру, просто пощастило стати відправною точкою в розвитку всієї західної цивілізації? «А потім прийшов Цезар…» – глибока, жива, насмішкувата і сповнена паралелей із нашою сучасністю оповідь про те, як Давній Рим, який колись вигнав царів, утратив республіканські цінності й знову опинився під владою імператорів. Автор книжки – відомий топ-блогер, учений і популяризатор науки, чиї статті регулярно друкуються на найбільш відвідуваних інтернетресурсах і в пресі.


       

Книга є кращою у номінації «Мистецтво друку»

Курилов, С. Сам в океані. Історія втечі / Слава. Курилов. – Київ: Час майстрів, 2019. – 248 с.

Без їжі й пиття, без морського спорядження, оснащений лише маскою, ластами й трубкою, Слава Курилов проплив до філіппінського берега близько ста кілометрів, провівши в океані майже три доби. «Ніхто не може протистояти ідеї, час якої настав!». Ця історія – про силу людської мрії, яка знищила страх і сумніви. Вона допоможе тобі знайти в собі силу і здійснити власну мрію.


       

Книга є кращою у номінації «Бестселер»

Горбулин, В. Мой путь в зазеркалье. Не только путевые заметки / Володимир Горбулин. – Киiв: Брайт Букс, 2019. – 280 с.

Нова книга «Мій шлях у задзеркалля» Володимира Горбуліна – це не тільки унікальні спогади про особливості його особистого спілкування із президентами України й цілого ряду держав. Автор розкриває нюанси підписання доленосних для України угод, відкрито говорить про участь у міжнародній політиці не лише офіційних осіб, а й тіньових персон; доступно пояснює те, що на багато років визначило вектори розвитку нашої країни. «Не лише дорожні нотатки» Горбуліна містять міркування про перспективи для України й рецепти подолання викликів, що вже постали, та майбутніх. Автор, чесно попереджаючи про всі небезпеки, дає рекомендації з подолання смуги перешкод і виходу України на новий виток розвитку.


       

Конкурс «BookForum Best Book Award-2019»

Книга є кращою у номінації «Сучасна іноземна література в українському перекладі»

Міністерство гранічного щастя: роман / Арундаті Рой; пер. з англ. А. Маслюх. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 544 с.

«Міністерство граничного щастя» – другий роман індійської письменниці. Роману так само притаманна поетичність та глибинна краса мови, властива стилю Рой. Однак за духом він геть інакший, нелінійний і суперечливий. Адже цього разу авторка кинула своїх героїв у вир новітньої історії Індії, зокрема у прекрасні ліси штату Джамму і Кашміру, де вже багато років точиться гострий збройний конфлікт. Та й самі герої – представники розмаїтих каст, віросповідань та світоглядів (гіджри, або ж люди «третьої статі», бунтівна архітекторка, не зовсім чесний журналіст, агент спецслужб, кашмірський повстанець тощо) – говорять надто різними голосами, борються по різний бік барикад, але здобувають кілька хвилин тиші поряд із близькими, живими чи мертвими, як вищу нагороду.


       

Книга є кращою у номінації «Історія»

Плохій, С. Ялта. Ціна миру / Сергій Плохій. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2019. – 416 с.

Третє лютого 1945 року. До вілл поблизу чорноморського курорту Ялта прибули два найпотужніші лідери демократичного світу – Рузвельт і Черчилль. Вони називали себе аргонавтами, які дісталися чорноморського узбережжя, щоб відібрати золоте руно у дракона, що ніколи не спав. Золотим руном мало стати завершення війни, а драконом був господар маєтку, Йосип Сталін. Ця доленосна зустріч визначила стратегію перемоги над Німеччиною та Японією. Проте роками довкола наслідків ялтинської конференції точаться запеклі суперечки: чи не поклало це початок холодній війні? Чи відповідало американським інтересам наполягання приєднати СРСР до війни з Японією? Спираючись на нещодавно розсекречені радянські документи, неопубліковані щоденники, листи й протоколи зустрічей, Сергій Плохій не просто дає відповіді на ці запитання, а й ставить нові, не менш гострі та провокативні.


       

Книга є кращою у номінації «Комікси та графічні романи»

Троє проти Зла [Ізоматеріал]: комікс. Ч. 1 / сцен., авт. ідеї Я. Світ, ред. Х. Копильчак. – Львів: ЗУКЦ, 2019. – 144 с

«Троє проти Зла» – сихівський-фентезі-комікс-телефонний довідник. Це історія про двох друзів, котрі змушені попасти у паралельний світ, щоб врятувати свого третього друга. Там на них чекають посередні пригоди.


       

Літературна нагорода Центральної Європи «Ангелус»

Книга є кращою у номінації «Глядацькі симпатії»

Винничук, Ю. Танго смерті: роман / Юрій Винничук. – Київ: Довженко Букс, 2018. – 379 с.

Події у новому романі Юрія Винничука «Танґо смерті» розгортаються у двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові і під час Другої світової четверо друзів – українець, поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули у 1921 році під Базаром, – переживають різноманітні пригоди, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби. Паралельно у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не лише у Львові, але й у Туреччині. Проте яким чином обидві сюжетні лінії зійдуться докупи, довідаєтеся у несподіваному фіналі.


       

Премія міста літератури ЮНЕСКО

Гесіод Походження Богів. Роботи і дні. Щит Геракла / Гесіод; пер. з давньогрец. А. Содомора. – Львів: Література та мистецтво, 2018. – 136 с.

У поемі «Походження богів» Гесіод започаткував вчення про становлення світу, а також ранню натурфілософію – науку про сили й закони природи, у праці «Роботи і дніх» виклав свою життєву позицію – розуміння моральних засад, ставлення до праці... Епічна поема «Щит Геракла» розповідає про боротьбу Геракла з Кікном, що наслідує опис щита у вісімнадцятій пісні Гомерової «Іліади»...


       
        

Дізнатися про місце знаходження видань ви можете в Електронному каталозі книг ЦБС для дорослих м. Миколаєва.

Приємного вам читання!

© 2020 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору