Традиція називати парки і сквери іменами письменників і поетів існує в багатьох країнах світу. Миколаїв не став винятком. Можна назвати і варто назвати добре відомі миколаївцям сквери імені Тараса Шевченка, Пушкіна. Мова піде про Літературний сквер, невеличку зелену зону, історія створення якої вже насичена цікавими фактами і подіями. Літературний сквер або сквер «Літератор» (за офіційними документами) розташований на прилеглій території Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького по вулиці Потьомкінській, 143а.

Це історичний район міста, де на початку 20-століття в Саду тверезості (в минулому парк Петровського, нині парк «Народний сад») відпочивали слобідські жителі і для всіх охочих влаштовувалися відкриті публічні лекції.

У бібліотеки ім. Кропивницького була давня мрія – упорядкувати зелену зону, яка знаходиться поруч з будівлею для організації літературних вечорів під відкритим небом, гучних читань і проведення інших культурних заходів. Ідея припала до душі миколаївським поетам і прозаїкам – членам обласних письменницьких організацій, зокрема НСПУ. У 2011 р втілити ідею в життя допоміг благодійний фонд МЕТА, який щорічно за участю департаменту ЖКГ Миколаївської міськради організовує в бібліотеці еколого-просвітницьку конференцію «Миколаївські міські екологічні читання «Збережемо для нащадків». Читання – екоподія, покликана сприяти реалізації міської екологічної політики, вихованню екологічної культури,  обміну кращими екопрактиками. Одним з таких прикладів і став Літературний сквер. Громадську ініціативу створення зеленої зони з «літературним» акцентом підтримала місцева влада. Управління екології Миколаївської міської ради взяло на себе процедуру офіційного оформлення Літературного скверу і в подальшому опікувалось благоустроєм зеленої зони спільно з фондом та бібліотекою.

Сквер повністю «належить» вулиці Потьомкінській. Він розбитий на жвавому місці, де завжди багато перехожих, на майданчиках найближчих будинку грають діти, школярі та студенти поспішають на навчання, читачі – в бібліотеку, пасажири чекають трамвай, і хочеться сісти на затишну лавочку або неспішно пройтися уздовж зеленого газону. Площа скверу невелика – всього 500 кв. м., однак навіть в такий невеликий простір можна втілити безліч задумів. Ландшафтні дизайнери вклали в проєкт Літературного скверу ідею висадки відомими миколаївськими письменниками і поетами дев’яти «іменних» дерев, під тінню яких в спекотну пору року можна буде відпочити, поговорити, і обов'язково поспілкуватися з авторами книг.

Акція урочистого закладення скверу відбулася 28 жовтня 2011 року в рамках IV Миколаївських міських екологічних читань «Збережемо для нащадків». Вона проходила у Рік поезії Еміля Январьова, високе літературна творчість якого назавжди увійшла в культурне життя краю. Журналістка Людмила Костюк висадила на честь поета у сквері перший саджанець – горобину. У 2012 р. під час X ювілейної виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга» було продовжено благоустрій скверу, який прикрасили три дерева. Дуб висадив лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка поет Дмитро Кремінь, черемху – улюбленець городян, поет В'ячеслав Качурін. Граб на честь поета Валерія Бойченка висадив відомий громадський і політичний діяч Тарас Кремінь.

Навесні 2013 р. акція деревонасадження на честь миколаївських майстрів поетичного слова і письменників продовжилась висадкою ще трьох саджанців. На прохання відомого дослідника історії Миколаєва, автора численних книг про місто, професора Юрія Крючкова іменну магнолію вченого висадив книговидавець Василь Торубара. Поет, головний редактор газети «Вечерний Николаев» Володимир Пучков висадив березу, популярний прозаїк Анатолій Маляров опустив у землю саджанець катальпи.

У 2017 р. проєкт реконструкції скверу був підтриманий городянами за міською програмою «Громадський бюджет» і турботу за його благоустрій разом з благодійним фондом МЕТА та бібліотекою взяла на себе адміністрація Центрального району. За задумом ініціаторів, сквер мав стати комфортним куточком для культурного дозвілля городян, читальним залом під відкритим небом, місцем літературних подій і зручного очікування громадського транспорту на трамвайній зупинці. У центрі скверу навколо іменних дерев розташували невеликий освітлений майданчик зі зручними лавочками та зоною WiFi, тротуарною плиткою виклали доріжки. Очікування виправдались. Зелена зона стала улюбленим місцем зустрічей городян, побачень закоханих, сімейного відпочинку, поетичних читань та співів під гітару тощо. Навесні 2019 р. у сквері з’явилась сакура поетеси Катерини Голубкової, на честь книговидавця Валерія Карнауха громадськість висадила ясен.

Просвітницьке життя скверу тільки починається, а «зелене» вже триває. Кожного року першою зацвітає розкішна магнолія Ю. Крючкова. Білі запашні квіти привертають увагу і викликають подив у перехожих. Восени яскраво-червоним кольором горять китиці горобини Е. Январьова. Люди і птахи радіють гронам. Одні насолоджуються красою, інші їжею. Черемха В. Качуріна на заздрість всім оточуючим буяє пишним квітом, а ті з містян, хто знають, що ягоди можна їсти, підходять і пару-трійку ягідок та й зривають. Струнка береза тягнеться ​​вгору, символізуючи високий лад громадянської і любовної лірики В. Пучкова. Крона катальпи кругліє і розростається рівномірно, її химерні форми дарують прозаїку А. Малярову натхнення, він щодня прогулюється вздовж Літературного скверу. Струнка сакура ототожнює жіночність та гармонійний лад поетичного слова  К. Голубкової. Міцно вросло в землю коріння дуба Д. Креміня і граба В. Бойченка. Два потужних поетичних моноліти прикрашають літературне життя Миколаєва і довге життя передбачене ​​їм в «зеленій» прикрасі міста на Південному Бузі...

28 жовтня 2021 р. Літературному скверу нашого міста виповнюється 10 років. Дякуємо всім, хто доклав зусиль до втілення в життя ідеї цієї зеленої зони! Сквер по праву можна назвати унікальним, адже подібного в інших регіонах країни немає. Його благоустрій продовжується. В подальшому саджанці відомих літераторів отримають нарешті «імена» – вони будуть підписані та прикрашені поетичними рядками. Зазеленіє оновлене трав’яне покриття, з’явиться інформаційний стенд з кюар-кодом про історію скверу. Щоб всім миколаївцям і гостям захотілося взяти в руки книгу, насолодитися літературним читанням і спілкуванням з улюбленими авторами. Так, і не забути зробити фото на пам'ять, адже в майбутньому Літературний сквер обов'язково стане туристичною візитівкою Миколаєва.

 

   
     
     
© 2020-2024 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору